Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
.

III Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Integracyjnymi im. K.K. Baczyńskiego w Starachowicach

W ramach programu  – „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”,   który przewiduje rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, nasza biblioteka szkolna otrzymała wsparcie w wysokości 5000 zł. Za tę kwotę zostało zakupionych prawie 200 nowych pozycji do naszego księgozbioru. Są to głównie nowości wydawnicze – bestsellery atrakcyjne dla młodzieży: książki podróżnicze, literatura faktu, poradniki oraz literatura piękna.

Wszyscy pragniemy zapewnić naszym dzieciom dobrą przyszłość  poprzez min. dobre wykształcenie. Nie możemy zapomnieć ,
że książka jest nadal jednym z najważniejszych  środków w dziedzinie przekazywania wiedzy, a czytanie to wciąż podstawowa umiejętność , bez której nie da się wiele osiągnąć.

Wyniki badań poziomu czytelnictwa niestety nie dają powodów do dumy: według  Raportu Biblioteki Narodowej  ( opublikowanego
w marcu 2016 r.) 63 proc. Polaków nie przeczytało w poprzednim roku ani jednej książki!!! Przeczytaniem 1-2 książek pochwaliło się 17 proc. wszystkich badanych - czyli jakieś 45 proc. wszystkich czytających Polaków przeczytało w ciągu roku jedną książkę!!!
Tylko 2 proc. badanych przeczytało w ciągu roku od 12 do 24 książek, a przecież średnio to tylko 1 – 2 książki na miesiąc !!!

Korzyści z czytania książek jest naprawdę bardzo wiele i warto wiedzieć, co tracą ci , którzy tego nie robią.

Poszerzanie wiedzy

Im więcej czytamy, tym więcej wiemy. Oczywiście nie musimy czytać tylko encyklopedii, książki przygodowe, powieści i dramaty mogą też nas czegoś nauczyć, przekazać cenne myśli. Poradniki i książki psychologiczne, pomagają rozwiązać problemy i rozwiać wątpliwości, a także nabyć cenną wiedzę.

Rozwijanie wyobraźni

Podczas czytania stwarzamy sobie w głowie obraz miejsc, osób i wydarzeń. Można powiedzieć, że reżyserujemy przedstawiony
w książce świat i na jego podstawie kręcimy film we własnej świadomości. Dzięki czytaniu potrafimy odnaleźć się w otaczającym
nas świecie, lepiej go odbieramy i rozumiemy. Potrafimy przenieść różne sytuacje z książek do życia codziennego, zazwyczaj podświadomie, ale dzięki temu umiemy wiele przewidzieć i z wieloma zadaniami sobie poradzić.

Wzbogacanie słownictwa

To bardzo ważna korzyść płynąca z czytania. Śledzenie zdań, w których pojawiają się trudne, nieznane nam słowa lub te znane,
ale rzadko używane, sprawia, że nowe wyrazy zapadają nam w pamięć i przenikają do naszego języka, dzięki czemu zasób słów staje się o wiele bogatszy. Gdy jakieś słowo pojawia się w publikacji kilka razy, bardzo szybko się utrwala. Oczywiście ważne jest, by te trudne pojęcia zrozumieć, a gdy nie jesteśmy w stanie znaczenia wywnioskować z kontekstu – sięgnąć do słownika. To doskonała motywacja, by uczyć się rzadkich terminów, ale też okazja, aby poznawać słowa, które mogą nam się przydać w mniej oficjalnych sytuacjach, świadcząc o naszej elokwencji.

Nabywanie cech dobrego rozmówcy

Czytanie czyni nas świetnymi rozmówcami i wyrabia nawyki prowadzenia mądrych dialogów. Książki możemy traktować jako źródło wiedzy, poszerzania horyzontów i wzbogacania słownictwa. Wybierajmy książki z różnych dziedzin, troszkę historii w tle, czyjejś biografii, książki psychologiczne, thrillery, a nawet kryminały. Każda z nich niesie ze sobą inny przekaz i inny rodzaj informacji.
Za pośrednictwem książki jego autor się z nami komunikuje. Odbierając ten przekaz my również uczymy się komunikować z innymi.

Satysfakcja i zabijanie nudy

Przy brzydkiej pogodzie znacznie trudniej jest się zmotywować do spędzania czasu na świeżym powietrzu, do spacerów czy do uprawiania sportów. Chłodne pory roku sprzyjają siedzeniu w domu, a to z kolei zachęca do znalezienia domowych zajęć. Wystarczy wygodny fotel, lampka i dobra książka, aby w ciągu chwili przenieść się w inny świat i spędzić miło zimny i deszczowy wieczór. Czytaniu sprzyjają także ciepłe dni, które pozwalają usiąść z książką na tarasie, w ogródku czy w parku. Niezależnie od pory roku
i pory dnia – to świetny sposób na zabicie czasu i monotonii!

Budowanie poczucia własnej wartości

Czytanie rozwija naszą wiedzę, a im więcej wiemy, tym mądrzejsi i pewniejsi czujemy się w różnych sytuacjach. Przez to budujemy poczucie własnej wartości i świadomości zaznajomienia z kulturą. Czujemy się dumni, gdy słyszymy o pozycjach, które przeczytaliśmy, bo rozumiemy, o czym mowa. Sięgając po bestsellery i kultowe powieści otwieramy możliwość rozmów na ich temat
i dbamy o swój duchowy rozwój, a będąc bliżej kultury czujemy się lepiej.

Poprawa koncentracji i pamięci

To jedna z najcenniejszych zalet czytania. Dzięki książkom ćwiczymy mózg, bo musi on zapamiętywać nazwy, imiona, nazwiska, liczby, wątki i wiele innych szczegółów. Czasem nie możemy zapamiętać numeru telefonu, czyjegoś imienia czy nazwiska, ale pamiętamy, co przeczytaliśmy w książce. Dlaczego tak jest? Książka daje nam kompletną informację, zamkniętą i oprawioną pewną historią. Dzięki temu łatwiej się na niej skupiamy i zaciekawiamy tym, co prezentuje. Ćwiczymy też koncentrację, bowiem odcinamy się od wszystkiego wokół i uwagę kierujemy na strony i zdania. Wystarczy krótka przerwa w skupieniu i już musimy wracać do wątku, na którym skończyliśmy. Czytanie książki niejako wymusza na nas zdolność koncentracji, która jest niezbędna w procesie uczenia się!

Drodzy Rodzice !

 Wyrobienie nawyku regularnego czytania, wspieranie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych może udać się tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. Dlatego prosimy, zachęcajcie swoje dzieci do wypożyczania i czytania książek. Również Was zachęcamy
do korzystania z naszych szkolnych zbiorów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziennik

 

 

 Współpracujemy

 

Przekaż 1 % podatku

Blue Flower

Copyright © 2024 III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im K.K. Baczyńskiego w Starachowicach Rights Reserved.