Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
.

III Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Integracyjnymi im. K.K. Baczyńskiego w Starachowicach

 

Dnia 19 stycznia 2018 r odbył się  XIII  Złaz Turystyczny Szlakiem Powstańców Styczniowych im. K. Kality "Rębajły" pod hasłem "Drogi do wolności". Wybrali się na niego uczniowie klasy Ia i IIa wraz z opiekunem  Grzegorzem Godziszem.

Złaz rozpoczął się zapaleniem pamiątkowego znicza na grobie rotmistrza kawalerii z czasu powstania styczniowego - Józefa Szaybo , którego ciało spoczywa na cmentarzu w Wierzbniku. Następnie wszyscy zebrani ruszyli na 9-cio kilometrowy spacer w kierunku Lipia. Podczas drogi uczestnikom złazu towarzyszyła piękna, mroźna pogoda. Po przybyciu na miejsce zbiórki uczniowie ze wszystkich szkół oraz ich opiekunowie zostali zaproszeni na gorącą, wojskową grochówkę. Po poczęstunku zebranych powitał pan Paweł Adamczyk - członek Stowarzyszenia "Wolni i Solidarni 1980-1989". W swoim przemówieniu wspomniał o wielkich postaciach, które zapisane na kartach historii, przyczyniły się do długo wyczekiwanej niepodległości. Wiele uwagi poświęcił osobie marszałka Józefa Piłsudskiego. Mówił również o wspaniałym polskim pułkowniku jakim był Karol Kalita czy o Adamie Chmielowskim znanym z poświęcenia w imię Ojczyzn . Podkreślił jak ważna była i jest niepodległość oraz zachęcił młodych ludzi do godnego przeżycia setnej już rocznicy jej odzyskania .Gdy przemówienie dobiegło końca uczniowie zebrali się wokół ogniska gdzie można było piec kiełbaski lub ogrzać się .Tak piękną lekcję historii nasi uczniowie zapamiętają na długo i będą do niej wracać we wspomnieniach.

Dziennik

 

 

 Współpracujemy

 

Przekaż 1 % podatku

Blue Flower

Copyright © 2023 III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im K.K. Baczyńskiego w Starachowicach Rights Reserved.