Back To Top
PEDAGOG SZKOLNY:
Funkcję Pedagoga w III LO pełni pani mgr Renata Kowalik.
Wszystkich zainteresowanych przyjmuje codziennie w sali nr 19
Działania pedagoga określa się w szkole mianem pomocy psychologiczno – pedagogicznej. Co się kryje za tym określeniem?
Otóż pedagog to ktoś, kto doradza w różnych sprawach życiowych i szkolnych uczniom, rodzicom i nauczycielom. Troszczy się o dobre samopoczucie młodzieży w szkole, o to, aby odnaleźli się w zespole klasowym i społeczności szkolnej. Interesuje się różnorodnymi trudnościami młodzieży i pomaga w ich rozwiązaniu, angażując do tego także rodziców, nauczycieli a nieraz specjalistów poza szkołą, jeśli waga problemu tego wymaga.
Często zdarza się pedagogowi słuchać o rozterkach sercowych swoich wychowanków, o ich codziennych radościach i smutkach. Angażuje się w rozwiązywanie sytuacji konfliktowych w szkole. Pedagog chciałby pomóc wszystkim, którzy tego potrzebują, choć zdaje sobie sprawę, że nie zawsze jest to możliwe.
Ujmując rzecz bardziej oficjalnie do szczegółowych zadań pedagoga III Liceum Ogólnokształcącego należy:
Koordynowanie integracji uczniów klas I na początku roku szkolnego – współorganizowanie Rajdu integracyjnego klas I oraz prowadzenie (ewentualnie przy współudziale psychologa z PPP) wraz z wychowawcami zajęć integracyjnych.
Poznawanie środowiska uczniów przy pomocy różnych technik - analiza dokumentacji indywidualnej uczniów oraz dzienników, rozmowa, wywiad (z uczniami, rodzicami, wychowawcami, pedagogami szkół gimnazjalnych – w szczególnie trudnych przypadkach wychowawczych).
Na podstawie diagnozy – planowanie i organizowanie różnych form pomocy psychologiczno – pedagogicznej takich jak:
rozmowy poradnicze z uczniami, rodzicami i nauczycielami klas,
interwencje wychowawcze i profilaktyczne w kryzysowych sytuacjach dotyczących wychowanków,
mobilizowanie do korzystania z pomocy specjalistycznej – psychologa, psychiatry, specjalisty do spraw uzależnień itp. w uzasadnionych przypadkach – we współpracy z rodzicami,
poradnictwo dla wychowawców dotyczące indywidualnych i klasowych przypadków wychowawczych, poradnictwo dla rodziców uczniów o nasilonych trudnościach życiowych i wychowawczych,
koordynowanie różnych form pomocy materialnej – pomoc stypendialna, rzeczowa,
różnorodna pomoc pedagogiczna dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych – ścisła współpraca z nauczycielami uczącymi i Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną.
4. Koordynowanie doradztwa grupowego w sprawie wyboru dalszego kierunku kształcenia
zajęcia „Planowanie karier zawodowych” we współpracy z doradcami zawodowymi z PPP dla klas II i III,
warsztaty „Aktywne poszukiwanie pracy” we współpracy z doradcą zawodowym przy OHP
5. Prowadzenie doradztwa indywidualnego dla uczniów w sprawie wyboru dalszego kierunku kształcenia i zawodu
6. Gromadzenie wraz z nauczycielem bibliotekarzem publikacji dotyczących warunków rekrutacji w szkołach policealnych, informatorów wyższych uczelni, wydawnictw poruszania się na rynku pracy w kraju, regionie i za granicą – szczególnie w krajach Unii Europejskiej.
7. Współpraca z wychowawcami w zakresie profilaktyki – prowadzenie zajęć edukacyjnych, szkolnych projektów profilaktycznych – wg Szkolnego Programu Profilaktyki.
8. Współpraca z instytucjami w środowisku wspierającymi działalność profilaktyczną szkoły – m. in. z Komendą Powiatową Policji, Punktem Konsultacyjnym dla Rodziców i Młodzieży Uzależnionej, Poradnią Zdrowia Psychicznego, Sanepidem itp.
9. Współpraca z rodzicami uczniów:
udział w zebraniach klasowych z rodzicami – pedagogizacja
poradnictwo indywidualne dla rodziców,
współpraca z rodzicami uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych w zakresie wypełniania zaleceń PPP dotyczących indywidualizacji wymagań szkolnych dla tych uczniów.