Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
.

III Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Integracyjnymi im. K.K. Baczyńskiego w Starachowicach

Dnia 13 kwietnia 2018 roku na Skwerze Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Starachowicach odbyła się 78 rocznica Zbrodni Katyńskiej.


Brali w niej udział uczniowie naszej szkoły, reprezentując ją w poczcie sztandarowym. W skład pocztu sztandarowego weszli: z klasy Ia  Agnieszka Siwiarska i Ewelina Garbacz oraz z klasy IIIb  Martyna Skiba i Jakub Prostak wraz z opiekunem panem Grzegorzem Godziszem. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego przez wszystkich zebranych gości. Następnie głos zabrali przedstawiciele rodzin zamordowanych w Katyniu oficerów, których korzenie sięgają do Starachowic. W swoim przemówieniu przywołali tragiczną lecz prawdziwą historię Polaków. Podkreślali,  że wolność nie jest  nam dana raz na zawsze i trzeba o nią walczyć,  tak jak robili to nasi rodacy. Najważniejszym elementem spotkania był występ edukacyjno -artystyczny, w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 4 im. Polskich Noblistów w Starachowicach pod tytułem "I powstaną nie słyszane wieści". Spektakl ten przypomniał wszystkim wydarzenia mające miejsce wiosną 1940 roku, kiedy to nastąpiło rozstrzelanie oficerów Polskich na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Egzekucji ofiar uznanych za "wrogów władzy sowieckiej ", dokonała przed laty radziecka policja polityczna NKWD. Zbrodnia jaka została wymierzona w nasz naród na stałe wpisuje się w jego historię. Bez dwóch zdań jest także najbardziej brutalną tragedią tamtych lat. Bezpośrednio po uroczystości, w kościele pw. Świętej Trójcy przy ul. Kościelnej, została odprawiona Msza Święta w intencji starachowickich ofiar stalinowskiego mordu. Po mszy złożono kwiaty i zapalono znicze przy pomniku poświęconym oficerom Zbrodni Katyńskiej oraz uczczono ich minutą ciszy. Katyń funkcjonuje w sercach i świadomości Polaków po dziś dzień. Jest to bez wątpienia jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu. Dzisiejsze wydarzenie ukazało wyraz współczesnego patriotyzmu wśród uczniów naszego liceum oraz trwale wpisało się w serca zebranych na niej osób.

W lesie
świadkami były drzewa
okaleczone
innych świadków ścięto
katem był człowiek
zatruty przez czas
który w kwietniowy dzień
o piątej nad ranem
zrodził potwory
i bestie
ptaki śpiewały requiem
a ziemia drżała
na zbiorowych mogiłach
dziś drzewa milczą
a ludzie krzyczą
przebici gwoździami pamięci

"Mord" Waldemar Kania

                          Opracowała: Ewelina Garbacz

Dziennik

 

 

 Współpracujemy

 

Przekaż 1 % podatku

Blue Flower

Copyright © 2023 III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im K.K. Baczyńskiego w Starachowicach Rights Reserved.